WordPress Admin Page URL Değiştirme

Eğer ki WordPress altyapısı kullanıyor kurulumu yapıp ben sitemi yavaş yavaş yaptım ve bitiyorum diyorsanız . LocalHost’ dan Canlıya WordPress Sitesini Alma isimli blog yazımı ve altından bunu detaylı nasıl yapabilirsin youtube videosunu seyredebilirsin. WordPress Admin Page URL Değiştirme nasılmış anlatayım.


Bununla birlikte yukarıda ki adımları geçtikten sonra artık bir blog sayfanız varsa bunun güvenliğini sağlamanı gerekir ve WordPress siteler için ilk adım https://sitenizinadi.com/wp-admin yazdıktan sonra wp-admin kısmını değiştirmek. Çünkü dünya üzerinde yaklaşık 40 milyon sitenin altyapısı WordPress. Evet şuan yazısını okuduğun bu blogunda altyapısı WordPress. Mesleğim(Yazılımcı) itibari ile neden hazır altyapı kullanıyoruz sorusunu hemen cevaplayayım. Sıfırdan yazdığımız altyapılar özelleştirilmiş ve herşeyini müşteriye göre dizayn ettiğimiz bir sistem olduğundan bununla uzun uzadıya uğraşmak ya da efor sarf etmek gereği duymadığımızdan kaynaklanıyor.

WordPress Admin Page URL değiştirme ile ilgili izleyeceğiniz adımları aşağıda bulabilirsiniz. Hiç lafı dolandırmadan konuya giriyorum.

WordPress açık kaynak kodlu olması ve fazlası ile güvenlik açığı bulunması sebebiyle bunlara müdahale etmemiz gerekir. Bunların başında altyapı da standart olarak gelen https://sitenizinadi.com/wp-admin geliyor.

Wp-Admin yazarak WordPress sitenizin paneline yani siteyi yöneteceğiniz herşeyi yapabileceğiniz ekrana giriş yapmanızı sağlar.

Yukarıda belirttiğim gibi Altyapıda standart olarak gelen bu adresi değiştirmenin birden fazla yolu var. Her zaman olduğu gibi ilk adım eklenti ile değiştirmek. Bu en sağlıklı yöntemlerden biridir. Fakat eklentiler genelde sitenizi şişireceğinden ve yavaşlatacağından ötürü bunu yapabilmenin bir diğer yolu da kodlar iledir. İki yöntemde bahsedeceğim.

Eklenti ile WPH Hide Login By

Bu eklenti ile çok kısa sürede işlemi tamamlayabilirsiniz. Panele giriş yaptıktan sonra Sol menüden Eklentiler > Yeni Ekle tıklayarak eklenti adını (WPH Hide Login By) yazabilirsiniz. Ya da https://tr.wordpress.org/plugins/wps-hide-login/ linkinden manuel olarak indirip .zip dosyasını sürükle bırak yaparak kurabilirsiniz.

Eklentiyi kurup Etkinleştir dedikten sonra Ayarlar > WPS Hide Login tıklayıp programın ayarlar kısmına gelin.

WPS Hide Login – Admin Page URL Değiştirme | Kısmi Zamanlı Blogcu

Aslında login sayfamızı ve wp-login.php veya wp-admin şeklinde gelen isteklere ne cevap vereceğimizi soruyor. Bizde burada ;

WPS Hide Login – Admin Page URL Değiştirme – 2 | Kısmi Zamanlı Blogcu

Yukarıda ki gibi girip devam edebiliriz. Burada demiş olduk ki; Standartda wp-login olarak girilen panel adresini sadece login yap ve eğer wp-login yazarak ulaşmak isteyen olursa onu 404 sayfasına yönlendir. Burayı anasayfa vb. de yapabiliriz. Değişiklikleri kaydet dedikten sonra https:sitenizinadi.com/login yazarak aşağıdaki ekrana ulaşabildiniz mi kontrol ediniz.

WPS Hide Login – Admin Page URL Değiştirme – 3 | Kısmi Zamanlı Blogcu

Kod ile WP-Admin Page URL Değiştirme

İlk olarak hostinginizi yönettiğiniz ekrana bu cpanel/ plesk ekranıdır genelde. Burada ulaşınız. Ya da kullandığınız FTP programı üzerinden erişim sağlayınız.

Bu adımı sağladıktan sonra aşağıdaki gibi WordPress ana dizininde iken wp-login.php isimli dosyayı bilgisayarınıza indirin. Her zaman yedekli çalışmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bundan dolayı dosya adının sonuna -old gibi bir ifade kullanabilirsiniz.

WPS Hide Login – Admin Page URL Değiştirme – 1 Kod İle | Kısmi Zamanlı Blogcu

Dosyayı açınız ve CTRL + F kombinasyonu ile kelime ara pop-up ını açın.

Bu adımdan sonra wp-login.php olarak tüm kelimeleri bulup admin URL ne olmasını istiyorsanız (benseno.php, kraldairesi.php, sagiroda.php, yoneticialani.php) gibi istediğiniz ismi verip Tümünü Değiştir diyebilirsiniz. Dosya adını da bu ismi yapmanı gerekmektedir.

WPS Hide Login – Admin Page URL Değiştirme – 2 Kod İle | Kısmi Zamanlı Blogcu

Artık değişiklik yaptığınız dosyayı FTP ya da panel yazılımınız aracılığı ile sunucuya atın. CTRL + F5 kombinasyonu ile yenileyin ve yazdığınız URL’ i girin. https://sitenizinadi.com/sagiroda.php yazdığınızda giriş ekranı geliyorsa işlem tamamlanmış demektir.

Eksik gördüğünüz bir yer olursa tamamlamak için elimden geleni yapacağım. Bu işlemleri video olarak seyretmek isterseniz aşağıdan izleyebilirsiniz.

#WordPress Admin Page URL Değiştirme – Programlı/ Programsız | Kısmi Zamanlı Blogcu

HTML bilgini pekiştirmek istiyorsan basit bir menü nasıl yapılır öğren! Tıkla

İbrahim OKUYUCU

28 yaşında kod yazma aşığı bir yazılımcıyım. HTML , CSS, JS, .NET, MVC, gibi teknolojilerle ilgileniyor ve bu bildiklerimi blogumda zevkle paylaşıyorum.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu