roslyn-csc.exe Hata Çözümü 100%

roslyn-csc.exe Hata Çözümü 100% çözümünden önce roslyn nedir diye bahsetmem gerekirse Microsoft’ un C# ve Visual Basic dilleri için açık kaynak kodlu olarak yayınladığı derleyicidir. Yani Bizim C# .Net ya da Visual Basic ile yazdığımız kodları çalıştırırken o play tuşuna bastığımızda bu arkadaş devreye giriyor.

Peki biz Publish alırken olsun projeyi çalıştırırken tarayıcı da gördüğümü bu hata neyden kaynaklanıyor?

bin\roslyn\csc.exe Hata Çözümü 100%
bin\roslyn\csc.exe Hata Çözümü 100%

roslyn-csc.exe Hata Çözümü 100%

Bu hatanın maalesef birden fazla sebebi olabilir. İlk olarak proje içinde cache’ inde bunu bulamaması. Yani resimde işaretlediğim bin ve obj klasörlerini görmesi lazım resimdeki gibi. Bunları projeye dahil etmeyi düşünmeyin. Visual studio’ nun projenizi çalıştırması için bu dosyaları ihtiyacı var öyle düşünün. Bu hatayı gidermek için ilk önce solda ki kutucuğu sonra sağdaki kutucuğu işaretleyin ve bunların çıkmasını sağlayın. Sonra projenizi çalıştırabilirsiniz. Zaten publish aldığınızda bu gibi bir hata ile karşılaşmayacaksınız sunucuda.

bin\roslyn\csc.exe Hata Çözümü 100%
binroslyncsc.exe Hata Çözümü 100%

2. Yolu

Başka bir şekilde anlatmam gerekirse rosyln derleyicisini gerçekte {outdir}\roslyn\ dizinine kopyalayamamasıdır. Bundan ötürü de görüntülenemiyor derleyici ve uygulama derleyici olmadan ne yapsın. Çalışmıyor haliyle. İkinci çözüm olarak aşağıdaki kodu projenizin olduğu ana klasöre gelip projeniz.csproj dosyasını sağ tıklayıp bir metin editöründe açın.

bin\roslyn\csc.exe Hata Çözümü 100%
binroslyncsc.exe Hata Çözümü 100%

</Project> etiketinin hemen üstün aşağıda ilettiğim kodu tamamen yapıştırın ve kaydedin.

<Target Name="CopyRoslynFiles" AfterTargets="AfterBuild" Condition="!$(Disable_CopyWebApplication) And '$(OutDir)' != '$(OutputPath)'">
  <ItemGroup>
   <RoslynFiles Include="$(CscToolPath)\*" />
  </ItemGroup>
  <MakeDir Directories="$(WebProjectOutputDir)\bin\roslyn" />
  <Copy SourceFiles="@(RoslynFiles)" DestinationFolder="$(WebProjectOutputDir)\bin\roslyn" SkipUnchangedFiles="true" Retries="$(CopyRetryCount)" RetryDelayMilliseconds="$(CopyRetryDelayMilliseconds)" />
 </Target>

3.Yolu

Başka bir çözüm yöntemi de Visual Studio içerisinde Package Manager Console açıp içine

Update-Package Microsoft.CodeDom.Providers.DotNetCompilerPlatform -r kodu yazıp enter yapmanız yeterli. Bu rosly.exe derleyicisini otomatik olarak güncelleyecektir.

Bu işlemden sonra projenizi yeniden başlatabilirsiniz. Sonrasında roslyn.exe uyarısını almayacaksınız.

Kodlama teknik bilgiler ile ilgili bloğumda daha birçok yazıyı bulabilirsin. Mesela Full Responsive Menü Yapımı yazımı okuyarak ya da youtube videomu seyrederek mobil uyumlu bir menüye sahip olabilirsin. İyi bloglar.

İbrahim OKUYUCU

28 yaşında kod yazma aşığı bir yazılımcıyım. HTML , CSS, JS, .NET, MVC, gibi teknolojilerle ilgileniyor ve bu bildiklerimi blogumda zevkle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu