Git ve GitHub Nedir? İkisi Aynı Şey Mi?

Git ve GitHub Nedir? İkisi Aynı Şey Mi?

İşe ilk önce açılımını yazarak başlayalım ve derinliklerine inelim.

Git = Global Information Tracker (Küresel bilgi takip sistemi) olarak adlandırılmıştır.

Adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir dosya, yazılım, proje vs. gibi dosyaları versiyonlamak ve kontrol etmek için adı yabancı gelmez Linus Torvalds yani LINUX çekirdeğini yazan büyük insan yapmıştır. Bir bilgisayar oyununda ilerlerlerken SavePoint ya da CheckPoint denen kavramlar vardır. Yani karakteriniz ölürse öldüğü yeri kaydeder ve oradan başlarsınız ya da farklı noktalar oluşturup oradan devam edersiniz. İşte yazılım dünyasında ya da yönetmek istediğiniz herhangi bir projede GIT tam olarak bu işlemi görür.

Yani Git ve Github aynı şeyler değillerdir. Git versiyon kontrol sistemidir. Github ise projelerimi dosyalarımı vs. depoladığım ve REPO(Repository) adı altında sakladığım alanları yöneten web sitesinin/şirketin/uygulamanın adıdır.

Bazı GIT terimlerine yer verelim ve ne gibi işler yaptığını öğrenelim.

GIT Terimleri

BRANCH: Kelime anlamı Dal demek. Yani bir arkadaşımız ile birlikte kod yazdığımızda projede hangi aşamada isek ordan bir branch oluşturarak al burdan devam et diyebiliriz. Ya da tek başına da bunu yapabiliriz. Farklı versiyonlar yazacağızdır beğenenemişizdir. İki farklı branch üzerinden ilerleyip sonrasında birleştirebiliriz de.

COMMIT: Kelime anlamı olarak İşlemek/adamak anlamında kullanılıyor. Bizim yaptığımı/ yapacağımız işler için işlemek demek daha mantıklı olacaktır. Yaptığımız değişiklikleri GitHub/BitBucket/ GitLab ya da hangi git versiyon kontrol sistemini kullanıyorsak. Oraya depolamak yani göndermek için bilgisayarımızdan uzak sunucuya depolama işlemine verilen addır.

REPO/REPOSİTORY: Yaptığımız işi/projeyi/yazılımı vs. depolayacağımız alana verilen isimdir. GitHub adresimize göndereceksek. Artık adres değil REPO diyeceğiz 😊

INDEX/STAGİNG: Biz değişikliklerimizi git add dedikten sonra git sistemi dosyalarımızın index’ ini yani görüntüsünü hafızaya alıyor. Yani burası ARAF aslında. Sonrasında commitlediğimizde local Repository’ mize kaydediyor. İnternete göndermemiz şart değil. Böylece dosyalarımızı local’ de de versiyonlayıp kontrol edebiliyoruz. Aslında bizim Repo dediğimiz bilgisayarda sağ tık yeni klasör diyerek oluşturduğum klasörün ta kendisidir. GIT sistemini onun içinde başlatıp uzak sunucuya gönderdiğimiz anda orada da Repomuz olmuş olur. Local Repo ve Uzak Repo 😊

Bir sonra ki yazımda GIT ile ilgili komutların neler olduğuna ve nasıl kullanıldığına örnekler ile yer vereceğim. Teknik bir yazı olacaktır. Bu yüzden bu yazının okunmasını şiddetle tavsiye ederim.

Gıt ve Terminal Komutları yazısını okuyabilirsiniz.

İbrahim OKUYUCU

28 yaşında kod yazma aşığı bir yazılımcıyım. HTML , CSS, JS, .NET, MVC, gibi teknolojilerle ilgileniyor ve bu bildiklerimi blogumda zevkle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu