Chrome “ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” hatası

Chrome "ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID" hatası

Chrome “ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” hatası hatası ne mi? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Son günlerde virüs gibi o bilgisayardan bu bilgisayara yayılır gibi etrafta görür oldum. Şirkette kendi bilgisayarım ve diğer arkadaşım da aynı sorunu yaşayınca. Araştırmak ve sorunun çözümü var mı? Ne yapmış bu millet diye meraklandım. Tabi çoğunlukla yabancı kaynaklardan araştırmaya gayret gösteriyorum. Neden Mi? Maalesef birçok konu da yetkinliğe ve bilgiye sahip olmamıza rağmen bunu paylaşmayı çok sevmiyoruz. Günümüzde bile! Tabi genelleme de yapmak doğru değil fakat benim şahsi görüşüm ve gördüklerim böyle.

Lafı uzatmadan ilk olarak bu hata ile ilgili nedeni ile ilgili kısa, öz ve aydınlatıcı bilgiler vereyim; Web tarayıcıları güvenli bir bağlantı kurmak için kullanılan sertifikanın 3 temel özelliğini kontrol eder.

  1. Tarih ;  Sistem saati güncel değilse yani gerçek zaman değilse internete girdiğinizde tarayıcı tarafından hemen anlaşılır ve siteler girerken uyarı alabilirsiniz. Fakat saat doğru ise sorun yoktur.
  2. Sertifika Dağıtıcısı; Sertifikayı veren kişi/kurum kimdir? Bilgisayar bu dağıtıcıya güveniyor mu? Tabi Global dağıtıcılar işletim sistemlerimizde sertifika depolarımızda otomatik tanımlı olduğu için her türlü güvenilirdir.
  3. URL Adresi; işte sorunun başlangıç noktası burası aslında. Sertifika üzerinde birden çok bilgi var ve tarayıcı bu bilgiyi kontrol etmek istediğinde diyor ki; abi bu bilgi bu sertifikaya ait değil.

Özetle

İşin özü bilgisayarınızda hiçbir şey yokken neden böyle bir şey oldu sorusunun cevabını da hemen hızlıca vereyim. Eğer bilgisayarınızda manuel olarak saat güncellemesi yapmışsanız veya tarayıcınıza kurduğunuz herhangi bir eklenti bunu tarz ayarları bozduysa sorunun kaynağı 100% olmamakla birlikte bunlardan kaynaklı olabilir. Ve sorunun kaynağını anlamak için umarım farklı tarayıcılarda da bu olay oluyor mu diye test etmişsinizdir umarım. Eğer cevabınız hayır ise hemen deneyin. Çünkü edge, firefox gibi tarayıcılarda bu sorun ile karşılaşma ihtimaliniz düşük. Bunun sebebi ise; Chrome diğer tarayıcılardan farklı olarak 58 ve üstü sürümlerden sonra URL kontrolünü commonname alanından değil de subjectAlternativeName denilen alandan yapması. Çözüm için birçok şey yapılabilir aşağıda bunları sıralıyor olacağım.

Chrome “ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” hatası Çözüm -1

Google Chrome gelişmiş ayarlardan Güvenlik sekmesine daha sonra SSL sertifikalarına girip Kişisel altındaki tüm sertifikaları silin, sonra Chrome’u kaldırıp tüm kalıntı dosyalarını temizleyin, bilgisayarı yeniden başlatıp Chrome’u tekrar yükleyin. Sorun çözüldüyse diğer maddelerle vakit kaybetmeyin. Kültür olsun diye okuyacaksanız aşağıda devam ediyorum.

Chrome "ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID" hatası
Chrome “ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” hatası

Chrome “ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” hatası Çözüm -2

Windows + R tuşuna basarak Çalıştır ekranından cmd yazın. Commanline işletim sistemimizin kalbi diyebileceğim bir ekran. Buradan kırık programcılar ve benim gibi sosyopatların birçok yaptığı iş var. Buraya hemen basit çözümler serpiştirerek ilerleyelim.

Bu anlam veremediğimiz siyah ekrana;

ipconfig /flushdns

ipconfig /release

ipconfig /renew

sırasıyla yukarıda ki üç komutu yazıp çalıştıralım.

Yukarıda ki kodların ne yaptığını da kısaca açıklayayım hazır yeri gelmişken. Böyle ara ara çıtır çerezlik bilgiler vermeyi seviyorum.

flushdns nedir?; DNS önbelleğini temizliyor. Yani cache temizle hangi alanda olursa olsun işe yaramıştır.

release nedir? ; Bu kod önbelleğini temizlediğimiz DNS’ i yeniliyor.

renew nedir? ; Bu kodise yeniden IP almamızı sağlıyor.

Dikkatinizi bir yöne çekmek istiyorum tarayıcınızda açık olan oturumunuz vb. birşeyiniz varsa kapanır. Yani temelde tüm sessions oturumlar düşeceği ve yenileceği için bu gayet doğaldır.

Chrome "ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID" hatası
Chrome “ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” hatası

Yukarıda ki gibi bir görüntü elde ettiyseniz başardınız demektir. Tarayıcınızı yeniden başlatıp hatta bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar deneyebilirsiniz.

Bu işlemi Mac OSX işletim sistemlerin de ise aşağıdaki yönergeleri seyrederek deneyebilirsiniz.

Application klasörüne açın, Utilities’i açın, Terminal’e çift tıklayın.

Aşağıdaki komutu yazıp, Enter’e basın.

dscacheutil -flushcache

Bu komut Mac OS X 10.5 (Leopard), 10.6 (Snow Leopard) ve 10.7 (Lion)’da çalışmaktadır. Eğer bu komut verimli değilse, Diğer bir DNS Flush komutunu yazabilirsiniz.

Bu komut, Max OS X 10.4 (Tiger) ile uyumludur:

lookupd -flushcache

“Not found” yazısı ekrana gelirse endişelenmeyin. Tekrar uygulamanızı başlatın (browser veya email gibi).

Chrome “ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” hatası Çözüm -3

Bu ilk çözümü denediysen ve olmadıysan 3. Seçeneği dene kesin olacaktır. Açıklıyorum.

Bu yapacağımız işlem de bilgisayarın kalbi diyebileceğim bir yerden yapacağız. Regedit

Regedit aslında kayıt defteri düzenleyicisidir. Yani kısacası; yazılım programları, donanım aygıtları, kullanıcı tercihleri ​​ve işletim sistemi yapılandırmalarına ilişkin bilgilerin ve ayarların depolandığı Windows veri tabanıdır.

Chrome "ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID" hatası
Chrome “ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” hatası

Yukarıda ki gibi işlemleri yaptıysanız tarayıcınızı yeniden başlatın ve arama yapın sorun çözülecektir. Karşılaştığım hatalrı ve çözümlerini paylaşmaya çalışıyorum. Bunlardan biri olan roslyn.exe uyarısı ile karşılaştıysan buradan okuyabilirsin. Ya da ilgi alanım wordpress / kodlama vb. var diyorsan youtube kanalımda ki videoları da seyredebilirsin.

İyi bloglar! 😊

İbrahim OKUYUCU

28 yaşında kod yazma aşığı bir yazılımcıyım. HTML , CSS, JS, .NET, MVC, gibi teknolojilerle ilgileniyor ve bu bildiklerimi blogumda zevkle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu