C# Sınıf ve Nesne Kavramları

Sınıf Nedir?

Diyerek konuya başlayabiliriz. Buradan sonrası Nesne Yönelimli Programlama (Object Orianted Programming) olarak geçiyor. Peki tam olarak nedir bu C# Sınıf ve Nesne Kavramları ve diğer kavramlar. Derinlemesine anlatalım.

Sınıf: Niteliklerimizi barındıran, kod bloklarını bir arada tutan yapılardır. Yazılımda böl, parçala, yönet yaklaşımının oluşmasında kullanılan yapılardır.

Nesne: Sınıfların niteliklerine yani özelliklerine ulaşabilmemiz için gereken komutlardır.

Örnek olarak; Araba bir sınıf ise özellikleri ise nesnedir. Hız, Motor Gücü, Vites Tipi, Yakıt Türü gibi kavramlar nesnelerdir.

Sınıftan nesne üretme işleminin syntax’ ı aşağıdaki gibidir. Yani nesne üreteceğimiz zaman mecbur bir sınıftan üreteceğiz.

SınıfAdı NesneAdı = new SınıfAdı(); şeklindedir.

Car engineType = new Car();

Yukarıda Motor tipi adında bir nesne oluşturduk. Ve bunu Car sınıfından yaptık. O sınıfın içerisine tanımlanan tüm nitelikleri ürettiğimiz nesne aracılığı ile kullanabiliriz artık.

Sınıf Oluşturma

Visual Studio > View > Add Class diyerek Araba isminde bir sınıf oluşturduk ve içerisine niteliklerini yani özelliklerini tanımladık. C# Sınıf ve Nesne Kavramları konumuzda en çok yapacağımız işlemler arasında.

C# Sınıf ve Nesne Kavramları

Oluşturduğumuz bu sınıf ile kullanıcıdan bu özelliklere değer atamasını isteyip ekrana yazdıran ufak bir program yazalım.

C# Sınıf ve Nesne Kavramları

Ekran çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

C# Sınıf ve Nesne Kavramları

Buradan, başka kod parçacıklarına ulaşmak isteyebilirsin. 😊 Ayrıca Youtube kanalımda ki içeriklere de ulaşabilirsin.

İbrahim OKUYUCU

28 yaşında kod yazma aşığı bir yazılımcıyım. HTML , CSS, JS, .NET, MVC, gibi teknolojilerle ilgileniyor ve bu bildiklerimi blogumda zevkle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu