ALGORİTMA Nedir?

Algoritma Nedir? En temel cevabı : Günlük hayatta ya da herhangi bir problemle karşılaştığımızda ki çözüm sürecine verilen isimdir aslında.

Algoritma sözcüğü, Özbekistan’ın Harezm, bugünkü Türkmenistan’ın Hive kentinde doğmuş olan Ebu Abdullah Muhammed İbn Musa el Harezmi’den gelir. Hisab el-cebir ve el-mukabala (حساب الجبر و المقابلة)” kitabı dünyanın ilk cebir kitabı ve aynı zamanda ilk algoritma koleksiyonunu oluşturur. Latince çevirisi Avrupa’da çok ilgi görür. Alimin ismini telaffuz edemeyen Avrupalılar “algorizm” sözcüğünü “Arap sayıları kullanarak aritmetik problemler çözme kuralları” manasında kullanırlar. Bu sözcük daha sonra “algoritma”ya dönüşür ve genel kapsamda kullanılır.

Yani ben bir kahve yapacağım bunun için izlemem gereken adımlar nelerdir?

 1. BAŞLA
 2. KAVHE MAKİNESİ VAR MI?
  1. Evet ise çalıştır
  1. Suyu koy
  1. Kahveyi koy
  1. Kıvamını kontrol et ve ayarla
  1. Başlat düğmesine bas
  1. Olmasını bekle
  1. Servis yap
 3. Cezve var mı sorusuna da Evet ise
  1. 2.b adımına dön ve işlemlere devam et.
 4. Bitir

Çok basit ve eksikleri olabilecek kahve yapma algoritması oluşturduk. Algoritmalar kodlamaya başlamadan önce ki en önemli adımlar olduğundan doğru oluşturulmuş olması çok önemli. Kod bu düzeneğe göre geliştirilecektir.

Peki İyi Bir Algoritma Nasıl Olmalıdır?

Yine güzel bir cevap ile devam edelim. İyi bir algoritma: Basit, Anlaşılır, Sonuç odaklı olmalıdır. Yazılım dünyasında Flowchart olarak da bilinen bu işlem bolca duyacağımız ve ihtiyacımız olacak bir işlemdir.

İbrahim OKUYUCU

28 yaşında kod yazma aşığı bir yazılımcıyım. HTML , CSS, JS, .NET, MVC, gibi teknolojilerle ilgileniyor ve bu bildiklerimi blogumda zevkle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu